Sügis ja talv
Sügisel valmistub loodus rahuks ja puhkuseks, taimede kasv aeglustub kuni jääb täitsa seisma, taimed valmivad ja valmistuvad talvitumiseks, mis looduses alati on proovilepanek.
Sügis murus rohkem seostub kannatlikkusega ja rahuga, mitte niivõrd palju väga aktiivseid tegevusi, nagu see on kevadel ja suvel. Kuid, kõik, mis sügisel tuleb ära teha on tõesti oluline
Sügis ja muru
Muru kasvamine ja valmimine sügisel on seotud muru kasutamise ja hooldamise režiimiga üldse – sest intensiivsemalt hoolitseme muru eest hooajal, sest olulisem on seda õieti hooldada sügisel ja valmistada talveks.
Niitmist sügisel tuleb teha vastavalt muru kasvukiirusele, kõige tähtsam niita niikaua, kui palju muru kasvab, sageli, muru kasv peatub, niiduk ära pandut talvituma, kuid tuleb soojem ilm ja muru kasvamine taastub. Eriti aktuaalne see on viimasel kümnendil, kui muru niitmine novembris ja isegi detsembris pole midagi erakordset. Lühikest talve tuleks kasutada ka niiduvarustuse hooldamiseks ja ettevalmistamiseks uueks hooajaks.
Sügisel on oluline muru niita kuni see tõesti enam ei kasva
Kastmist tuleks jätkata ainult seni, kuni loodus niiskust ei paku ise – meie laiuskraadides juba alates septembrist, kastmisrežiim tuleks kohandada sademete järgi, enamasti, muru kastmine on erand. Kui on kastmissüsteem – tulles püsival pakasel, tuleb hoolitseda selle talvitumise eest, voolikute ja vihmutite tühjendamise, paigutamise hoiule.
Muru sügisepoole rohkem väetatakse, tagades Kaaliumi sisalduse ja alates septembri keskpaigast välistades lämmastikväetise (välja arvatud professionaalsed spordimurud), vastasel juhul ei saa muru valmida.
Üks sügisel olulisematest töödest murul, on selle puhastamine. Talve lähenedes, muru soovitav korralikult ära puhastada mittu korda, et välja võtta orasest ja mäta pealiskihist kogu orgaaniline mass, mis kogunenud niitmisest, langedes puu lehtedelt ja okastelt. Mida puhtam on muru, seda paremini ta talvitub. Viimane puhastamine järgneb viimasele niitmisele – viimastel juhtudel ‘viimased’ juhtub isegi 3 korda. Ja seda parem murule.
Muru ja talv
Talv on tõsine proovilepanek taimedele, eriti hoolitsetud murule. Klassikaline talv kiilasjääga, millele järgneb stabiilne pakane, paks lumevaip, mis jääb kevadeni, murul oleks ideaalne. Kuid tegelikkus on teine - pikk ja niiske sügis, pakase sähvatused, soojad perioodid, kui algab taimkate, sulad, mis vahelduvad talvega. Kas muru peab hooldama talvel? Muidugi, ei, aga selle eest võib hoolt kanda ka talvel.
Kui talv ilma lumeta ja ilm on märg – liikumine murul seda ainult traumeerib, kuni tõsiste mätta kahjustusteni, sest talvel juurestik on väga nõrk, see ei sisalda mätta, muld niiskuses muutub poriseks ja kergesti luua tõsiseid kahjustusi.
Külmunud murul ka ei tohiks palju liikuda, sest külmunud rohu vars füüsiliselt murdub, kui sel ajal muru koormus on intensiivne, kahjustused kohe ei ole märgatavad, kuid need oleks tõsised.
Talvel kõige tähtsam on asjatult mitte käia lumisel murul. Selge, et lumesõda ja lumememme ehitamine on lahutamatu talvise rõõmu osa, kuid, vältida radade, teeradade sissetallamist lumel, sest eriti märjal lumel, kui iga samm lund muudab jääks. Kui ühtlaselt tallada suurema märja lume platsi, see sulades, võib moodustuda omapärase jää ‘katte’, mis sulab aeglaselt ja muru selle all on pidevalt niiske ja ilma õhuta. Sellisel juhul soovitav selliseid jääalasi purustada terava esemega, võimalikult kahjustamata muru.
Kui puhastades kõnniteed ja sissesõiduteed, murul moodustuvad vallid – kevadel kui juba sula, tuleb hoolitseda, et need vallid oleks lammutatud, purustatud ja laiali loobitud, et sulaks sama kiiresti kui ülejäänud lumi aias, siis ka nende vallide all muru kannataks võimalikult vähe.
Talvel on soovitav murule mitte luua puhastatud rajakesi, sest nendes kohtades on murul hoopis teised tingimused kui kõrval lumekatte all. Kevadel selliseid kohad on nähtavad kui kollased, praktiliselt hävinud muru ribad.
Ka eriti oluline muru mitte kasutada kevadel, kui mulla pealiskiht sulanud, kuid sügavamal on muld siiski nagu kivi – pealiskiht on väga habras ja seda muuta pori massiks võib paar korda murust ülekäies. Kui pind täielikult sulab, muru kiiresti ärakuivab ja saaks alustada kevadtöödega!
Talve parim omadus on, et sellele järgneb alati kevad ja muru aasta võib alata otsast peale ja rõõmustada meid ilusa, rohelise muruga.