Et muruvaiba paigaldamine oma kätega pakuks rõõmu ja oodatud tulemust, siit leiate meie ekspertide nõuandeid, kuidas seda õigesti teha.
KUIDAS MURUVAIBA PAIGALDADA OMAL JÕUL
PAIGALDAMINE - KUUS SAMMU ROHELISE MURUNI
1. Viljakas muld muru jaoks
Pinnas on kvaliteetse muru alus
Et muru Teid aastaid rõõmustaks, on oluline õigesti ja hoolikalt ette valmistada selle alus – viljakas pinnas.
Muruvaibale on hädavajalik vähemalt 13 cm paks sobiv viljaka mulla kiht, kus muru arendaks juurestikku, saaks vett ja toitaineid, õhku.
Viljakas mulla pind võib olla juba aias (olemasolev aed) või tuleb terve viljakas kiht ehitada uuesti (uusehitus, tasandi vahetused jne). Ükskõik mis olukorras on tähtis, et muld on:
- Mõõdukalt viljakas (ei sobi väljendusrikkad turbased või liivased pinnad, kuid spetsialistid saavad neid parandada!);
- Selles ei ole jäätmeid ja võõrkehasi, mis on suuremad kui 2-3 cm;
- Neutraalse või neutraalsele lähedal mulla pinnase happesusega;
- Planeeritud piisavate kallakutega (nõlvadega), et ei moodustuks lombid. Tavaliselt murul soovitud langus on üle 1% (1 cm 1 m kohta);
- Ühtlane kogu muruplatsi pindalas (soovitav, tarnitud ühest kasvu kohast);
- Ühtlase kihina kogu muruplatsi pindalas;
- Vähemalt 13 cm paksu kihina.
Kui kasutate aias juba olemasolevat mulda
Kui aias on juba olemasolev muld, kus kasvab vananenud muru, peenrad või kartulid, on oluline hinnata, kas tulevase muru tasand vastab praegusele mullapinna tasandile. Kõigepealt tuleb korrastada tasandeid ja languseid. Tuleb jälgida, et mullakiht on ühtlane või õhemas kohas pole vähem kui 13 cm. Tööde järjestus oleks umbes selline:
- Olemasolevat mulda töödeldakse freesides või kaevates;
- Välja korjatakse mitmeaastaste umbrohtude juured, mättad, kivid, Klaas;
- Kõik, mis on suurem kui 2-3 cm;
- Hõredalt tasandatakse (planeeritakse) – lihtsam on seda teha kasutades vaiakeste ja nööride abi, mis näitaks soovitud pinna tasandit. See peab olema tehtud juba selles etapis;
- Muld tuleb pärast töötlemist ja hõredalt planeerimist tihendada. Seda saab teostada rulliga või väikeses aias muruplatsi tallates, asetades tald talla kõrvale;
- Olenevalt mulla seisundist on võimalik, et peab mulla sisse töötlema mullaparandajatega – põhiväetis või aialubi;
- Kui mulla pinnas on liiga liivane, võib sellesse sisse töödelda viljakamat mulda, mis sisaldab turvast;
- Kui mulla pinnas on liiga turbane, saab seda parandada, lisades liivast pinnast;
- Kui mulla pinnas on väljendusrikalt savine, saab seda parandada, lisades sellesse liivast ja turbast materjali.
! Muru ei vaja laudasõnnikut, samuti pole väljendusrikka turba pind parim muru sisseseadmiseks.
Kui loote viljaka kihi uuesti
Sageli pole uusehituses viljakat mulla pinnast praktiliselt üldse – see on ‘läinud kaduma’ ehitusprotsessi käigus või tasandite muutuste tagajärjel. Siis tuleb kogu murule vajalik viljakas kiht uuesti luua. Sellisel juhul tuleb toimida järgnevalt:
- Defineeri tulevase muru ülemine tasandi – pind;
- -15 cm tulevase muru pinnast tuleb planeerida ja ette valmistada põhi – ära viia ehituspraht, tasandada olemasolev pinnas või isegi tuua sisse lisamaterjal, et jõuda soovitud pinna tasandile; Tasandite määratlemisel võib kasutada vaiakesi ja nööre, mis näitaks soovitud pinna tasandit.
- Ettevalmistatud pinnasele veetakse peale 13 cm viljakat mulda – soovitav, et viljakas pinnas vastaks juba eespool loetletud omadustele;
- Pinnas veetakse peale mõne cm varuga ja see tuleb põhjalikult tihendada. Seda saab teha rulliga või väikeses aias muruplatsil tallates, tald talla kõrvale asetades; soovitame tihendamist korrata mitu korda – seda õieti tehes, toodud pinnas ‘laskub’ kokku;
- Olenevalt mulla seisundist on võimalik mulda sissetöödelda mullaparandajatega, põhiväetis või aialubi.
Me ei soovita mulda tihendada raskete masinatega, teerullidega, vibroplaatidega või tihendada siis, kui muld on märg – see tihestuks nii palju, et murujuured ei suudaks juurduda!
Selle etapi tulemusena on saadud suhteliselt täpne kvaliteetne mulla pind.
2. Pinnase pealiskihi ettevalmistamine
Pinna kvaliteet = muru tasasus
Kui viljakas pinnas on sobivas (vähemalt 13 cm) kihis ette valmistatud, tuleb teha hoolikas tasandamine ja tihendamine – planeerimine, et muruvaibal oleks tagatud ideaalselt sobiv pinna pealiskiht:
- Pinna pealiskiht on tugev (tald ei vaju sügavamale kui 5 mm), kuid seda pole muudetud muldpõrandaks!
- See on vastav soovitud tasandile – langustele;
- See on tasane – seda on lihtne kontrollida pingule tõmmatud nööriga või pikema lauaga, asetades see pinnale ‘serva peale’ – kui saate laua alla panna käe – tuleb veel tasandada;
- Selle peal pole suuremaid võõrkehasid kui 2-3 cm;
Pinna peen ettevalmistus on skrupuloosne ja ainult näiliselt lihtne töö, kuid kvaliteetne tulemus rõõmustab silma, uus muru jääb paljudeks aastateks siledaks ja on hästi kasutatav.
Mulla pealiskihi vajaliku kvaliteedi võib saada, kui soovitud tasand tõmmata nööridega – nöörid on soovitatav tõmmata eri suundades, et ‘ lukustuks’ kokku kõik nõutavad tasandid ja pind oleks võimalikult täpne.
Tasandamist tehakse rehaga, seda kergelt hoides ja tasandades pinna pealiskihti, kui tasandamine on tehtud, rullitakse või tallatakse pinda. Pärast rullimist või tallamist, kui ebatasasused on uuesti ilmnenud, tasandatakse need uuesti rehaga, muutes riisumise suuna. Pinda rullitakse või tallatakse korduvalt, tasandatakse taas. Sedasi tuleks teha, kuni on saadud üleval kirjeldatud ideaalselt sile ja tugev pinna pealiskiht.
Selle etapi tulemusena on saadud sile, tugev ja planeeritud tasanditele vastav pinna pealiskiht, mis on praktiliselt valmis muruvaiba paigaldamiseks.
3. Enne paigaldamist
Muruvaibal vajalik hea start
Et uus muruvaip saaks uues kohas võimalikult hästi tunda ja hakkaks juurduma nädala jooksul, elades üle võimalikult vähe stressi, soovitame vahetult enne paigaldamist teha mõned väiksed, kuid väga olulised tööd:
- Paigaldatava ala kastmine, et muruvaip oleks paigaldatud niiskele pinnale;
- Stardiväetise hajutamine pinnale;
- Pinnase ära riisumine;
- Kontrollimine – kas oleme tõesti valmis muruvaiba paigaldamiseks?
Pinnase ära kastmine
Niiske pinnas tagab uuele murule ideaalsed tingimused, et õhukese muruvaiba mätas ära ei kuivaks „altpoolt“ ja võimalikult kiiresti uued juurekesed hakkaks ajama ja edukalt juurduks.
Ülioluline on pinnase kastmine kuivadel ja soojadel suvekuudel, kuid soovitav alati.
Kuidas seda teha? Päev enne muruvaiba tarnimist ja paigaldamist kogu paigaldatava ala tuleb ära kasta, järgides järgmised tingimused:
- Pinnast niisutada 10-15 cm sügavuseni, sest siis vesi oleks „hoiustatud’’ isegi mitu esimest päeva;
- Kastmisvesi ei tohi moodustada lompe ega voolata – see tekitaks liigniiskust või moodustaks kahjustusi pinnas, raskendades sedasi paigaldusprotsessi;
- Sooritades kastmist päev ennem (ideaalne aeg oleks eelmise päeva õhtupoolik), tagame, et järgmisel hommikul on muruplats ühtlaselt niiske, kuid tugev ja mitte märg – seega lihtne ära riisuda ja selle peal on ohutu liikuda;
- Eriti hoolikalt kastmist teha väga kuuma ja kuiva ilmaga, kui pinnas on muutunud tolmuseks – oluline on vett pihustada ühtlaselt ja võimalikult peenelt, et see imenduks edukalt pinnasse.
Kui kastmine on õnnestunud, muruvaiba paigaldamise päeva hommikul pinnas on tugev ja niiske, isegi kui on päikseline ja kuum. Selline pinna eelnev niisutamine on isegi palju tõhusam kui paigaldatud muru korduv kastmine!
Väetise hajutamine
Uus muruvaip on vaid paari cm paksune, juurestik on traumeeritud ja redutseeritud – seega, taim peab moodustama uue juurestiku, kohanema uue asukohaga ja jätkama rohelise massi „tootmist”. Selge, et see nõuab palju energiat. Meie ülesanne on tarnida murule täiendavaid toitaineid, mis juurekeste ilmumise ajaks oleks lahustunud ja kergesti imenduvad ja kättesaadavad pika aja jooksul.
Parim väetis enne muruvaiba paigaldamist on kindlasti pika toimega kompleksväetis, millel on väljendunud lämmastikusisaldus.
Puistates seda tüüpi väetist niiskele pinnale, vahetult enne muruvaiba paigaldamist, hakkab väetis lahustuma, mõne päeva pärast, esimeste juurekeste ilmumisel, see on juba imenduv. Pika toimega valem tagab tasakaalustatud toitainetega varustatuse isegi kuni 2 kuud. Meie kasutame ja väga soovitame Teile kasutada Multigreen Printempo 2 kuu toimelist väetist, mis, meie kogemuste põhjal, annab suurepärase efekti, intensiivse muru värvi, ühtlase ja hea sissekasvu ning eduka muru arengu edaspidi. Soovitatav külvinorm on umbes 25-35 g/m2. Väetist saame tarnida koos muruvaibaga, seda on lihtne teha, esitades muru tellimust.
Pinna ära riisumine
Kui pinnas on niiske, väetis hajutatud, on oluline veidi kobestada pinna pealiskihi, et muru mättal oleks parem kontakt pinnaga. Kui muld on tihendatud ja kõva, täiesti sile, muru uutel juurekestel oleks raskem sisse kasvada, mätta alla võivad jääda õhu „taskud”. Kergelt ära riisudes paigaldamise ala, veidi lisame väetist ja kobestame pinna pealiskihi ning ala on muruvaiba jaoks valmis.
Kas oleme valmis muruvaiba paigaldamiseks?
Enne muruvaiba kättesaamist ja paigaldamist, soovitame kontrollida, kas kõik on valmis ja kas me suudame kiiresti, ilma viivitusteta muruvaiba paigaldada?
Toodud muruvaip tuleb paigaldada võimalikult kiiresti, hiljemalt 24 tunni jooksul alates kohaletoimetamise hetkest, kuid eriti kuiva ja kuuma ilmaga on iga tund kaalul suurepärase tulemuse saavutamiseks.
Lühike kontrollnimekiri, et oleme valmis muruvaiba paigaldamiseks:
- Kas on mõeldut muruvaiba mahalaadimise transpordi peale? Tehes tellimust, EasyGreen tagaks transpordi koos mahalaadimise võimalusega. Kui korraldate mahalaadimise Teie, on oluline, et enne muruvaiba saabumist oleks juba objektil vajalik tehnika või inimesed;
- Muruvaiba tarnimine paigalduskohta, eriti, kui mahalaadimiskoht ei asu otse paigalduskohas. Selleks on kasulik spetsiaalne tehnika kaubaaluste tõstekahvlitega, kaubaaluste kahvelkäru või piisav tööjõud kärudega;
- Plaadid, kui muru tuleb teisaldada ettevalmistatud pinnase pealt. Paks spoon, puitlaastplaat jne. materjal võib olla väga kasulik, kui peate teisaldama suurema koguse muruvaibast üle paigaldatava ala. Seda ei tohi teostada tehnikaga, et mitte kahjustada pinnase. See on efektiivsuse ja produktiivsuse küsimus, seega on oluline sellele mõelda ja olla valmis. Plaadid on kasulikud ka äärmiselt niisketes tingimustes – vihmasajus jne., et pinnas ei muutuks poriseks;
- Rull – kas kohapeal on rull, millega üle rullida muru kohe pärast paigaldamist;
- Kastmistarvikud ja veevarustus. On oluline, et niisutusseadmed oleksid valmisolekus, testitud, ühendatud ja kasutusvalmis – olgu see siis sisseehitatud süsteem või vihmutitega voolikud või käsidušš. Kõik juba peab olema valmisolekus ja funktsioneerima. Parem üle kontrollida kaks korda!;
- Tööriistad – reha, vaibanuga, labidas, käru jt. tarvikud, mida võib vaja minna paigaldamise käigus või pinnase pealiskihi korrigeerimisel. Tähtis on nuga muru juurdelõikuse jaoks;
- Piisav arv inimesi, arvestusega, et ühe osaleja kohta (ilma kogemusteta), võib arvestada kuni 50m2 päevas, ühe professionaali kohta võib arvestada umbes 100m2 paigaldatud muru päevas (mõned inimesed toovad, mõned paigaldavad ja mõned juba teevad tööd mida tehakse peale paigaldamist!)
Parem on muru paigaldada plaanitust varem, kui mitte jõuda ja lükata see õhtusse, öösse või järgmisele hommikule! Mida kiiremini pärast äralõikamist muruvaip on paigaldatud, seda vähem on võimalikke ohte ja kaunis, roheline muru rõõmustaks tellijat juba sel samal päeval.
Kõik on valmis muruvaiba paigaldamiseks.
4. Muruvaiba paigaldamine
See hetk on käes
Kui kõik ettevalmistused on edukalt lõpule viidud, on muruvaiba paigaldamine raske, kuid kõige meeldivam etapp ja peagi rõõmustab Teid roheline muruplats, mis on ilmunud kui võluväe viibutusega.
Muruvaip tuleks paigaldada võimalikult kiiresti kohe peale kohale toomist, kuid mitte hiljem kui 24 tundi möödudes. Iga lisatund halvendab muru seisundit, eriti kuiva ja kuuma ilmaga.
Tarne ja mahalaadimine
Muruvaip tarnitakse kaubaalustel, seega mahalaadimine on lihtne ja kiire, seda tagab EasyGreen, kui on tehtud kokkuleppe. Kaubaalused on soovitav maha laadida võimalikult lähedale muru ladumise kohale, sest see vähendaks energia- ja ajakulu neid teiseldades.
Kuuma ja kuiva ilmaga (päike, tuul) on soovitatav muruvaip, mida plaanitakse paigaldada mitme tunni pärast, panna varju (puude, hoonete varjutus), või katta hingava materjaliga (geotekstiil, võrk jne.), mis loob varju päikese eest, kuid laseb murul ‘ hingata’. Tuleb meeles pidada, et päevasel ajal päike liigub ja varju tingimused võivad muutuda.
Kohalevedu paigaldamise kohale
Rullikesed võetakse kaubaalustelt ja viiakse paigaldamise kohale. Meie soovitame ettevaatlikult liikuda ettevalmistatud pinnase peal, liikuda võimalikult lühikestel trajektooridel ja võimalikult vähe pinnasel viibides.
Mitte mingil juhul ei tohi muruvaiba kohalevedu ega inimeste liikumist korraldada mööda juba maha pandud muruvaipa. See võib põhjustada olulist kahju. Erandiks on liikumine pinnal, kuhu paigaldatakse tee plaatidega.
Kui pinnas on hästi ettevalmistatud ja kandev, siis kohaleveo tööd ei tekita kahjustusi. Kui siiski jäävad pinnasesse rööpad või rajad, tuleb kasutada plaate. Pärast kohalevedu, veidi enne muru ladumist, teeme nendel kohtadel veelkord riisumist ja vajaduse koral ka tasandamist.
Muruvaiba kohalevedu on füüsiliselt kõige raskem, samas lihtsaim etapp.
Oluline on kohale toodud rullikesed paigutada õiges kauguses ladumise kohast ja paigaldajast:
- Juba ennustades, kus lõpeb eelmine rullike;
- Et paigaldaja liikumist mitte segada;
- Et rullike oleks pandud õiges suunas (kuna seda saab välja rullida ühes suunas) – sedasi vähendades füüsilise jõu raiskamist;
- Et tühistada tarbetud sammud, liigutused ja tegevused, mis on oluline, sest töö on raske ja iga tarbetu liigutus nõuab ka täiendavat pingutust ja aega.
Muruvaiba paigaldamine
Muruvaip pannakse ‘vaheldumisi’ – see on, ühe rullikese (paan) pannakse täispikkuses, kõrval järgmine lõigatakse pooleks ja see lõpeb umbes poole peal eelmise paani suhtes.
Eesmärk on mitte luua pikki liitekohti, mis võivad põhjustada mittevajalikke deformatsioone nii rullimisel kui ka pärast paigaldamist, eriti, kui vaip on veidi närbunud.
Olulisemad ‘nipid’ muruvaiba paigaldamisel:
- Paigaldamine vaheldumisi (kirjeldatud eespool);
- Paigaldamise suund on vastupidine aias peamistele vaadetele (nt. akendest jms.), sest muruvaipa ei pea ‘nööri’ järgi panema ja esimese paari nädalaga saate näha paigaldamise suunda, seega, saate märgata ka visuaalseid geomeetrilisi nihkeid; mis on vastuvõetavad tehnoloogiliselt, kuid ei pruugi olla visuaalselt esteetilised;
- Kui peate paigaldama nõlvadel – katvus kujundatakse ülevalt alla (nõlvade kohta lugege allpool);
- Iga ühendust eelmise paani otsaga tehakse hoolikalt, käsitsi, ka pikisuunalised liitekohad tuleb ühendada tihedalt – praod paanide vahel ei ole lubatud – muruvaiba servad on tundlikumad närbumise suhtes, ja närbudes võivad nad väheke ‘kokku rulluda’ ja üles tõusta, seega, veel rohkem närbuda.
- Mööda peenraid, teeradu ja muid objekte, millel on väljendunud kuju, kõigepealt ühest paanist kujundatakse (kopeeritakse) kontuur, siis ‘lastakse’ muruvaip lahti ja tehakse juurdelõikus kuni selle paanini – tulemus tuleb esteetiliselt meeldivam.
Muruvaiba katvus peab olema sile, nii käsitsi katsudes kui temast üle jalutades!
Servakestes ja nurgakestes on muruvaiba juurdelõikust kerge teha terava noaga, seejuures, seda ettevaatlikult tehes, ka erinevaid lõikamise jääke saab edukalt kasutada väiksematel juurdelõikustel.
Muruvaiba asetamine nõlvadele
Muruvaip on kõige mugavam ja kiirem viis nõlvade tugevdamiseks ja muru saamiseks – isegi kuni 45-kraadiseid nõlvu saab luua ilma spetsiaalsete täiendavate kinnitusteta, kuid seda peab otsustama pädev tegija. Järsematel nõlvadel kaetakse mätas vahelaega üle nõlva ülemise ääre, vahelae siledal pinnal kujundades vähemalt laiusega 0,5 m. Samuti on nõlvadel soovitatav järgida vaheldumisi põhimõtet. Nõlvadel soovitame muru tugevdada lihtsate puidust vaiakestega (15-20 cm pikad), mida torgitakse mätasse ja selle all olemasolevasse pinnasesse nii, et vaiakese ülemine osa on tasandis mätta ülemise osaga – katvus on tasane, kuid fikseeritud. Tavaliselt on vaja 1–4 vaiakest ühe paani kohta, mis muidugi sõltub nõlva langusest ja olukorra keerukusest.
Kui muruvaip on laotud ja juurdelõikus tehtud, tuleb see kohe tihendada ja korralikult ära kasta.
5. Kohe pärast muruvaiba paigaldamist
Peaaegu valmis
Muruvaiba paigaldamine on maagiline hetk, nii tegijatele kui ka tellijale, sest isegi teades, et paigaldatakse muruvaip, on aia muutused nii suured, et üllatus ja imestustunne ei ole varjatav. Kõikidel on suur rõõm!
Kuid kohe kui muru on paigaldatud, tuleb protsess veel hoolikalt lõpuni viia. Et uus muruvaip võimalikult kiiresti juurduks, tuleb see suruda vastu mulda, et mättal oleks mullaga ideaalne kontakt ja need „kleepuksid“, et muru ja mulla vahel ei moodustuks õhu ‘taskuid’, mis aeglustaks juurdumist. Kõige õigem on kasutada rulli, kuid väga väikestel aladel sobib ka laua või plaadiga katmine ja sellel tallamine inimkaaluga. Ei pea proovima ‘mahla mättast välja pigistada’, vaid tagama, et muru oleks ühtlaselt surutud.
Rullimisel olge kurvides ja nõlvadel ettevaatlikud, et raskem rull ‘ei lükkaks’ uut muru hunnikutesse, vaid et see veereks ühtlaselt.
Professionaalid võiksid kasutada raskemaid iseliikuvaid rulle, mis mõeldud muru rullimiseks, kuid kategooriliselt ei tohiks kasutada vibraplaate ja teerulle! Pärast rullimist tuleb hoolikalt kontrollida, kas pole tekkinud kahjustusi, mida tuleb kohe kõrvaldada.
Murule tuleb juua anda
Paigaldatud muruvaip on eriti tundlik, kuna selle juurestik, mis tavapäraselt on umbes 15–20 cm sügav, on vähendatud kuni 2–3 cm-ni – mätta paksuses, mis tähendab, et lehed jätkavad hingamist ja vee aurustamist, kuid juure mass on oluliselt vähenenud ja nad ei suuda niiskust sügavamatest mullakihtidest üles tuua. Seetõttu on oluline võimalikult kiiresti pärast muru ladumist see ära kasta.
Kastmise eesmärk kohe pärast paigaldamist on niisutada kogu mätas ja mõni cm pinnast selle all. Tähtis on uues murus mitte tekitada lompe ja ‘sood’!
Tavaliselt piisab 10-20 minutist, kus töötab aia vihmuti või automaatne kastmissüsteem. Seda on lihtne kontrollida, tõstes mõne mätta nurka ja selle all mulda kobistades. Vitaalselt oluline on ühtlaselt ära kasta kogu muru, ka servakesed, nurgakesed, kitsad kohad aias – seda tuleb kontrollida väga hoolikalt, vastasel juhul, palava ilmaga, saab negatiivset mõju näha juba ühe päeva jooksul – muru hakkab kolletuma kohtades, kus seda pole kastetud.
Kui paigaldatud pind on üle 300 m2, soovitame kindlasti palava ilmaga kogu maht jagada etappideks – igaühte neist täielikult lõpetades – paigaldatud, rullitud, kastetud ja alles siis paraleelselt laotakse järgmine kogus. Professionaalid jagavad meeskonna osadeks, et kõik need mainitud protsessid toimiksid üheaegselt.
Paigaldatud muruvaiba eest peab eriti hoolt kandma järgmise 2 nädala jooksul peale selle paigaldamist.
6. Muruvaiba hooldus 2 nädalat pärast paigaldamist
Rohkem tähelepanu
Hommikul must maa, õhtul roheline muru. Kirjeldamatu rõõm tehtu üle. Veel 2 nädalat on uus muru äärmiselt tundlik, sest selle aja jooksul taastab ta kasvu ning loob stabiilse ja tugeva juurestiku.
Lihtsaim viis kontrollida muru kasvu edenemist on tõsta mõni mätta nurk ‘juustest’ ja hinnata seda, mida me mätta põhja all näeme.
Kastmine
Põhiline töö selle aja jooksul on muru täiendav kastmine. Kui muru paigaldatakse jahedal kevadel või sügisel, siis peab tähelepanu pöörama palju vähem, kuid, paigaldades suvel või kuiva/sooja ilmaga, on kastmise jälgimine eriti oluline.
Kastmise põhimõte esimesel nädalal erineb kontrastselt tavapärasest kasvava muru kastmisest, kus on oluline põhimõte ‘harva, kuid korralikult’. Äsja paigaldatud muruvaipa tuleks kasta vastupidiselt loogika järgi – “sageli ja vähe”, kui uue muru juurestik on täpselt sama, mis laotud mättal, seega 2-3 cm ja siis nädal ta selline ka jääb. Sellel ajal kasta 1–3 korda päevas (olenevalt ilmast!) 5–15 minuti kaupa, kontrollides, et niisutatud oleks mätas kogu paksuses ja 1-2 cm pinda selle all. Sügavamalt niisutada tegelikult pole mõtet, sest pole juuri, mis seda vett kasutada saaksid. Samuti lahustab kastmisvesi enne muruvaipa sissetöödatud väetiseid ja uued juurekesed oleks väga tänulikud toitainete eest.
Umbes 5–7 päeva pärast, ilmuvad mätta all valged uued juurekesed – nagu väikesed juuksekesed, mis mõne päeva jooksul – tavaliselt 9–14 päeval, juba kasvavad nii jõudsalt, et kotrollides muru ‘edusamme’, ei saa enam mätta tükki jõudu kasutamata mullast eemale tõmmata. Sellest ajast saab kontollimist läbi viia harvemini ja ka kastmisrežiim hakkab muutuma – vähendame kastmiste kordade arvu ja pikendame kastmise kestust. Teise nädala jooksul jõuame normaalse kastmise režiimini.
Oluline on muru mitte ära kuivatada, kuid sama oluline on mitte üle kasta, sest siis võib mätas hakata mädanema ja hävima. Samuti jälgida esimestel nädalatel, et servakesed ja nurgakesed oleks hoolikalt ja ühtlaselt kastetud.
Probleemsed alad annavad enda kohta märku juba esimestel päevadel, kergelt kolletades/pruunistades – see on märk, et nendes kohtades pole veemaht piisav – kui on vajadust, kastame täiendavalt käsitsi.
Niitmine
Paigaldades kasvab muruvaiba oras 3,5–5 cm pikkuseks, paigaldades tekib omapärane „muster”, mis esialgu tundub nagu ebaühtlane muru, kuid see on ainult seetõttu, et mõnikord muutub paigaldades rullikeste paigaldamise suund ja pärast paari niitmist muutub kogu muru ühtlaselt roheliseks ja mahlaseks. Esimesel nädalal ei tohiks niitmisega kiirustada, sest niitmine tekitab murule lisastressi. Niitmisega kiirustades võib võimsam niiduk oma haardumisega muruvaiba nurga üles ‘tõsta’ ja selle ära lõigata, tekitades kahjustusi. Esimestel niitmisel jälgida:
- Esimene niitmine soovitatav umbes 5–7 päeva pärast;
- See viiakse läbi risti paigaldamise suunast;
- Niidetakse käsirootorniidukiga, kasutades kogumiskasti;
- Niidetakse muru mis jääb 6-8cm vahele;
- Niidetakse vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui iga 2 päeva tagant;
- Pärast 2.-3. niitmist vähendada järk-järgult lõikekõrgust ja nii jõuab soovituni, mis olenevalt muruvaiba tüübist on 3,5-6 cm (EasyGreen Family) või 2,5-5 cm (EasyGreen Active).
- Pärast 2.-3. niitmist, kui muru ei kasva eriti kiiresti, võib ka niitmise sagedust vähendada;
- Soovitav on iga niitmise korral muuta niitmise suunda, kuid mitte varem kui 5. niitmisel, niita tuleb muru paigaldamise suunas.
- Kui kasutate robotniidukit, tuleb seda reguleerida sobivale kõrgusele ja tuleb käivitada nädal pärast muru paigaldamist, kui robot on saavutanud seatud muru kõrguse, iga päev vähendades seda 5 mm võrra, kuni jõuab soovitud kõrguseni.
Esimesel nädalal on muru soovitav eriti mitte kasutada ega koormata, kuid jalutada ja rõõmustada silmi ja südant võib juba alates ladumise hetkest!
Kui muru paigaldamisel on kasutatud pika toimeajaga väetist, ei tohiks järgmist väetamise korda planeerida varem kui 1,5–2 kuu tagant, kuid seda saab kõige paremini kindlaks teha, jälgides muru seisukorda ja defineerides, mida iga üks ootab oma murult.
Ligikaudu 2 nädalat pärast paigaldamist on muru täielikult kasutatav ja seda tuleks hooldada nagu tavalist muru, hooldus sõltub eelkõige kasutaja eelistustest.