Muru ära riisumine
Muru haaramine on oluline protsess – muru peab olema puhas
Muruplatsidel on oluline regulaarselt tagada liigne orgaanilise massi välja võtmine oraselt, mis tagab selle puhtuse, vaba õhuvoolu ja kaitseb ära orgaanilise aine kuhjumisest orasse, mis eriti halvasti mõjutab muru talvitumise ja viib nii nimetatud ‘muru vildi’ moodustumiseni.
Muruvilt on tihe mätta pealmise kihi olemasolev orgaaniliste ainete kiht. See tekib mitmesugustest muru jäätmetest – niidetud massist, hääbunud taimedest, lehtedest jne.
See mass ei ole võimeline täielikult lagunema ja lagunemisjärgus hakkab kogunema pinnase pealiskihis, moodustades õhu ja vee mitteläbilaskva kihi – muruvildi. 1cm muruvilti on võimeline imama 10L vett 1m2 muru kohta! Kui on väljendatud muru vilt (> 1 cm), oluliselt on häiritud taimejuurte varustatus õhuga, toitainetega, veega, täisväärtuslikult ei toimu gaasivahetus. Selle tagajärjel juurte kasv halveneb, halveneb samuti orase seisund ja koormustaluvus. Pärast sademeid, vaatamata heast drenaažist ja sobivatest mulla kihtidest, muru pealiskiht kaua jääb märjaks, mis on ideaalne pesa erinevatele umbrohtudele ja haigustele.
Muru regulaarne ja tugev riisumine on lihtsaim viis muru regulaarselt korras hoidmisel ja orgaanilise massi eemaldamiseks. Kasutades plastikust lehtrehasid painduvate vedrupiidega agressivselt, kuid murule ohutult ‘ ära kammida’ orast ja mäta kamara, tõstes orgaaniliseid jäätmeid, korraga kitkudes ka laialehiseid umbrohud. Riisuda muru võib kasvõi korra kuus – see tuleb kindlasti kasuks.
Eriti oluline on muru riisuda varakevadel ja hooajal lõppedes!
Varakevadel, nii kiiresti kui võimalik rahulikult käia sulanud murul, see tuleb ära riisuda. Sedasi pidurdatakse lumiseent ja muude seenhaiguste arengut, muru orast puhastatatkse talvisest ‘kulust’. Pikemas (veninud) kevades ei oleks halb korrata selle protseduuri veelkord. Isegi olulisem on muru riisuda enne talve, et talveks ei jääks orasesse orgaanilisi jäätmeid, mis pole soovitav muru talvitumisele. Riisutud mass murult tuleb hoolikalt ära korjata.
Kui ei ole soovi tegeleda rehaga, turul on saadaval ‘muru puhastajad’, elketrilised seadmed, mille tegemise mehanism on väikesed traatpiid, mis hoolikalt kammivad muru orast, kuid ei kahjusta pinna pealiskihi.
Orgaanilist massi saab koguda ka vertikuleerides, kuid riisumine on palju lihtsam ja murul vähem traumeeriv tegevus.